תפריט צד

המעבדה למערכות אוטונומיות שיתופיות

המעבדה למערכות אוטונומיות שיתופיות נוסדה בשנת 2009 לצורך ניסויים ובחינה של תוצאות תאורטיות להנחיה ובקרה של כלים אוטונומיים העובדים עצמאית או משתפים פעולה בקבוצה. המחקר במעבדה עוסק בבעיות ההיררכיות הבאות: תכנון המשימה השיתופי לקבוצה (ציוות משימות),  תכנון תנועה (הנחייה) לצורך אופטימיזציית מסלולים למערכות הדינמיות, בעיית עקיבה אחרי מסלולים, ובקרה של רכב בודד. במחקר ובניסויים אנו שואפים לפתח אלגוריתמים ואסטרטגיות חדשות לביצוע משימות אלו, באופן עצמאי או שיתופי, ולהגיע לתובנות בנוגע ליחסי הגומלין בין רמות התכנון והבקרה השונות. המעבדה הוקמה ומתופעלת על ידי סטודנטים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים ומקנה להם ניסיון מעשי חשוב.

המעבדה כוללת מתקן ניסוי המורכב ממערכת חיישני תנועה העוקבת אחר הכלים והמספקת בזמן אמיתי שערוך 6 דרגות חופש של הכלים הכוללים קוואדרוטורים ורכבים קרקעיים. ההנחיה בחוג סגור והטייס האוטומטי של הכלים ממומשים במחשב מרכזי תוך שימוש במידע המשוערך. פקודות הבקרה, המחושבות לכל הכלים, משודרות בו-זמנית באמצעות שלטי רדיו סטנדרטיים. הארכיטקטורה מאפשרת הוספה של כלים חדשים בזמן קצר ובמחיר זול, היות ואין צורך בהתקנת חומרת ניווט ייעודית על הכלים. כתוצאה אין צורך להיות קונסרבטיבי במיוחד במהלך טיסות ניסוי.

המחקר המתבצע במעבדה ממומן כיום על ידי הקרן הלאומית למדע, משרד המחקר המדעי של חיל האוויר האמריקאי, משרד הביטחון, והתוכנית למערכות אוטונומיות בטכניון.

CASY

צילום על ידי שלמה שהם

Technion – Israel Institute of Technology